Σήμερα μετά τα νέα από τη GDC θα νομίζατε πως τελειώσαμε, αλλά όχι ακόμη!
Έχουμε μερικά ακόμη νέα για σας, αλλά και πολλά νέα βίντεο. Πάμε να τα δούμε:
Νέο Joy-Con από τη HORI
Βαρεθήκατε να παίζετε 2D games σαν ανάπηρος με τα directional buttons των Joy-Con; Η HORI φαίνεται πως έχει τη λύση.
Ένα αριστερό Joy-Con που διαθέτει κανονικό D-Pad!
Καταπληκτικά νέα, σωστά; Υπάρχουν όμως κάποια πράγματα που καλό θα είναι να έχετε υπόψιν. Όπως και το Pro Controller της HORΙ, το εν λόγω Joy-Con lδε θα διαθέτει HD rumble, gyro sensors και accelerometer. Αυτά τα πράγματα είναι λίγο-πολύ ανούσια, ωστόσο το μεγάλο πρόβλημα είναι πως το Joy-Con δε διαθέτει δυνατότητα σύνδεσης μέσω μπλε δοντιού (Bluetooth).
Γιατί είναι σημαντικό αυτό; Γιατί αυτό σημαίνει πως μπορείτε να το χρησιμοποιείτε μόνο όσο παίζετε σε handheld mode. Το Joy-Con κυκλοφορεί στην Ιαπωνία τον Ιούλιο έναντι 2.480 Yen.
Ο νικητής των 2018 Game Developers Choice Awards δε θα προκαλέσει έκπληξη σε κανένα!
Χθες ανακοινώθηκαν οι νικητές των 2018 Game Developers Choice Awards στα πλαίσια της GDC στο San Francisco Moscone Center.
Μεγάλος νικητής το Zelda: Breath of the Wild με τρία βραβεία, ανάμεσά τους το «Παιχνίδι της Χρονιάς».
Η πλήρης λίστα με τα βραβεία σας περιμένει παρακάτω (οι νικητές είναι με έντονη γραφή)
Best Audio
Cuphead (StudioMDHR)
Nier: Automata (PlatinumGames / Square Enix)
Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo)
Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)
Honorable Mentions: Super Mario Odyssey (Nintendo EPD / Nintendo), Star Wars: Battlefront II (EA DICE / Electronic Arts), Resident Evil 7: Biohazard (Capcom), Destiny 2 (Bungie / Activision), Persona 5 (P-Studio / Atlus), Night in the Woods (Infinite Fall / Finji)
Best Debut
Team Cherry (Hollow Knight)
Sidebar Games (Golf Story)
StudioMDHR (Cuphead)
Infinite Fall (Night in the Woods)
Jason Roberts / Buried Signal (Gorogoa)
Honorable Mentions: Game Grumps (Dream Daddy: A Dad Dating Simulator), Terrible Toybox (Thimbleweed Park), Team Salvato (Doki Doki Literature Club!), Lizardcube (Wonder Boy: The Dragon’s Trap)
Best Design
Super Mario Odyssey (Nintendo EPD / Nintendo)
Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)
PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG Corporation)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo)
Nier: Automata (PlatinumGames / Square Enix)
Honorable Mentions: Cuphead (StudioMDHR), Gorogoa (Jason Roberts / Buried Signal / Annapurna Interactive), What Remains of Edith Finch (Giant Sparrow / Annapurna Interactive), Divinity: Original Sin 2 (Larian Studios), Getting Over It with Bennett Foddy (Bennett Foddy), Prey (Arkane Studios / Bethesda Softworks)
Best Mobile Game
Reigns: Her Majesty (Nerial / Devolver Digital)
Hidden Folks (Adriaan de Jongh and Sylvain Tegroeg)
Monument Valley 2 (ustwo games)
Gorogoa (Jason Roberts / Buried Signal / Annapurna Interactive)
Bury Me, My Love (The Pixel Hunt / Figs / ARTE France / Playdius)
Honorable Mentions: Animal Crossing: Pocket Camp (Nintendo EPD / Nintendo), Fire Emblem Heroes (Intelligent Systems and Nintendo EPD / Nintendo), Old Man’s Journey (Broken Rules), Flipflop Solitaire (Zach Gage), Gnog(KO_OP / Double Fine Productions)
Innovation Award
Gorogoa (Jason Roberts / Buried Signal / Annapurna Interactive)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo)
What Remains of Edith Finch (Giant Sparrow / Annapurna Interactive)
Everything (David OReilly / Double Fine Productions)
PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG Corporation)
Honorable Mentions: Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory), Cuphead (StudioMDHR), Nier: Automata (PlatinumGames / Square Enix), Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment), Super Mario Odyssey (Nintendo EPD / Nintendo), Tacoma (Fullbright), Pyre (Supergiant Games)
Best Narrative
Night in the Woods (Infinite Fall / Finji)
Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory)
What Remains of Edith Finch (Giant Sparrow / Annapurna Interactive)
Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)
Wolfenstein II: The New Colossus (MachineGames / Bethesda Softworks)
Honorable Mentions: Nier: Automata (PlatinumGames / Square Enix), Tacoma (Fullbright), Persona 5 (P-Studio / Atlus), The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo), Divinity: Original Sin 2 (Larian Studios), Uncharted: The Lost Legacy (Naughty Dog / Sony Interactive Entertainment)
Best Technology
Destiny 2 (Bungie / Activision)
Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory)
Assassin’s Creed: Origins (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo)
Honorable Mentions: Star Wars Battlefront II (EA DICE / Electronic Arts), Wolfenstein II: The New Colossus (MachineGames / Bethesda Softworks), Uncharted: The Lost Legacy (Naughty Dog / Sony Interactive Entertainment), Nier: Automata (PlatinumGames / Square Enix), Resident Evil 7: Biohazard (Capcom)
Best Visual Art
Persona 5 (P-Studio / Atlus)
Cuphead (StudioMDHR)
Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo)
Night in the Woods (Infinite Fall / Finji)
Honorable Mentions: Gorogoa (Jason Roberts / Buried Signal / Annapurna Interactive), Star Wars Battlefront II (EA DICE / Electronic Arts), Assassin’s Creed Origins (Ubisoft Montreal / Ubisoft), Destiny 2 (Bungie / Activision), Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory), Super Mario Odyssey (Nintendo EPD / Nintendo)
Best VR/AR Game
Superhot VR (SUPERHOT Team)
Star Trek: Bridge Crew (Red Storm Entertainment / Ubisoft)
Lone Echo (Ready at Dawn / Oculus Studios)
Resident Evil 7: Biohazard (Capcom)
The Elder Scrolls V: Skyrim VR (Bethesda Game Studios / Bethesda Softworks)
Honorable Mentions: Farpoint (Impulse Gear / Sony Interactive Entertainment), Rick and Morty: Virtual Rick-ality (Owlchemy Labs / Adult Swim Games), Luna (Funomena), Robo Recall (Epic Games), Gnog (KO_OP/ Double Fine Productions), Doom VFR (id Software / Bethesda Softworks)
Audience Award
NieR: Automata
Lifetime Achievement Award
Tim Schafer
Game of the Year
PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG Corporation)
Nier: Automata (PlatinumGames / Square Enix)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD / Nintendo)
Horizon Zero Dawn (Guerrilla Games / Sony Interactive Entertainment)
Super Mario Odyssey (Nintendo EPD / Nintendo)
Honorable Mentions: Cuphead (StudioMDHR), What Remains of Edith Finch (Giant Sparrow / Annapurna Interactive), Persona 5 (P-Studio / Atlus), Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory), Gorogoa (Jason Roberts / Buried Signal / Annapurna Interactive), Divinity: Original Sin 2 (Larian Studios), Night in the Woods (Infinite Fall / Finji)
Όλα τα νέα βίντεο στην επόμενη σελίδα!