Ένα γλυκύτατο ανρθωπόμορφο ζωάκι, σκληροπυρηνικό 3D platforming και low-poly αισθητική. Το Lunistice υπόσχεται συγκινήσεις όπως τα παλιά!
Πλοκή
Η αλήθεια είναι ότι ένα τέτοιο παιχνίδι δε χρειάζεται ιδιαίτερα βαθύ σενάριο ή περίπλοκη ιστορία για να δουλέψει. Παρόλα αυτά, το Lunistice διαθέτει πλοκή η οποία, με εξαίρεση το εισαγωγικό κλιπάκι (που δεν είναι καν pre-rendered όπως θα περιμέναμε από ένα παιχνίδι που θέλει να θυμίσει 32-bit εποχές), παραμένει στο παρασκήνιο και δεν αποτελεί εμπόδιο ούτε και έναυσμα για να απολαύσετε το παιχνίδι.
Στην ουσία, αναλαμβάνετε το ρόλο μιας κοπέλας ονόματι Hana, η οποία παρουσιάζεται ως ένα ανθροπόμορφο tanuki μέσα σε ένα προσομοιωτή ο οποίος «τρέχει» δοκιμαστικές εκτελέσεις. Είστε η πρώτη περίπτωση που φαίνεται να έχει κάποιο βαθμό ελέγχου πάνω στην προσομοίωση και το παιχνίδι ξεκινάει.
Ποιος όμως είναι ο λόγος για την προσομοίωση; Τι επιδιώκουν οι δημιουργοί της; Τι συνέβη στον κόσμο και τι σχέση έχει η Hana με όλα αυτά; Το παιχνίδι παρέχει μόνο ψήγματα από πληροφορίες για να δώσει απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα οπότε θα πρέπει να βασιστείτε και στη δική σας διαίσθηση.
Αρκετά όμως με αυτά, πάμε στο «ζουμί»!
Gameplay
Εδώ είναι που το Lunistice κυριολεκτικά λάμπει σα διαμάντι!
Αν θέλετε να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται με όσο πιο λίγα λόγια γίνεται, τότε φανταστείτε εκείνα τα στάδια του Super Mario Sunshine, όπου ο Shadow Mario σας παγίδευε σε πίστες γεμάτες προκλήσεις καθαρού platforming.
Παίζοντας, συνειδητοποιήσαμε πόσα πράγματα κάνει σωστά – πράγματα που κάποτε θεωρούσαμε δεδομένα αλλά ακόμη και σύγχρονα παιχνίδια του είδους αδυνατούν να πετύχουν όπως πρέπει. Πρώτον και κύριον, το παιχνίδι διαθέτει ακριβέστατο χειρισμό, ενώ η αίσθηση που έχει ο έλεγχος της Hana – από το διπλό της άλμα μέχρι την επίθεση – να είναι απλά… απόλαυση! Ακόμη και η κάμερα, που συνήθως αποτελεί μελανό σημείο σε τέτοια παιχνίδια δουλεύει περίφημα στο 95% των περιπτώσεων. Το υπόλοιπο 5% μπορείτε πολύ άνετα να το διορθώσετε απλά κουνώντας λιγάκι το δεξί stick!
Το παιχνίδι χωρίζεται σε επτά κόσμους, με καθέναν να χωρίζεται σε δύο πίστες. Πίστες οι οποίες επιδεικνύουν εκπληκτικό σχεδιασμό σε βαθμό που προκαλεί εθισμό. Όχι, δεν αστειευόμαστε γιατί πάντα, χωρίς καμία εξαίρεση, όταν βγάζαμε μια πίστα δίχως να μαζέψουμε όλα τα origami και τα 4 γράμματα H-A-N-A ξαναπαίζαμε την πίστα ξανά από την αρχή με περισσό ενθουσιασμό. Και όχι μόνο για να βρούμε όλα τα κρυμμένα αντικείμενα…
Το καλύτερο είναι ότι κάθε κόσμος έχει τη δική του ολόφρεσκη ιδέα που φέρνει τα πάνω-κάτω και σας αναγκάζει να μένετε σε εγρήγορση. Για παράδειγμα, πλατφόρμες που εμφανίζονται σύμφωνα με το ρυθμό της μουσικής ή ισορροπία πάνω σε grind. Συμπυκνώνει έτσι σε 14 πίστες περισσότερες και καλύτερα πραγματοποιημένες ιδέες από πολλά βαρβάτα platformers κάτι που θα χαρακτηρίζαμε τουλάχιστον αξιέπαινο. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι ολόκληρο το παιχνίδι το έφτιαξε ένας άνθρωπος μόνος του!
Retro αισθητική
Είναι εμφανές πως το Lunistice στοχεύει σε ένα low-poly, αφιλτράριστο και χαμηλής ανάλυσης look που θυμίζει από πολλές απόψεις αντίστοιχα παιχνίδια στο πρωτότυπο Sony PlayStation και το Sega Saturn. Φυσικά, οι αετομάτηδες ανάμεσά σας θα αντιληφθούν πως στην πραγματικότητα τα γραφικά διαθέτουν εφέ που δεν υπήρχαν ούτε κατά διάνοια σε εκείνες τις κονσόλες, αλλά παρόλα αυτά η αίσθηση που αφήνει η εικόνα που βλέπετε επί της οθόνης θα σας μεταφέρει σε αλλοτινές, πιο αθώες ίσως, εποχές.
Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι τα γραφικά δεν είναι φροντισμένα, γιατί κάθε κόσμος διαθέτει τη δική του, ξεχωριστή θεματολογία, κάθε πίστα είναι γεμάτη λεπτομέρειες, με μοναδικό design που ακροβατεί αριστοτεχνικά μεταξύ περίπλοκου και ευανάγνωστου. Ακόμη και τα στοιχεία του UI ταιριάζουν άψογα με το υπόλοιπο presentation.
Φυσικά, δε μπορούμε να μην αναφέρουμε το γεγονός πως το Lunistice τρέχει σταθερά και απροβλημάτιστα στα 60 καρέ ανά δευτερόλεπτο, ενώ προσφέρει και δύο προαιρετικά φίλτρα για την εικόνα. Το ένα «θαμπώνει» απαλά το παρασκήνιο για να δοθεί περισσότερη έμφαση στο προσκήνιο ενώ το δεύτερο είναι ένα πολύ πετυχημένο CRT filter…
Μόνο ψεγάδι που ίσως να του καταλογίζαμε είναι η περιορισμένη ποικιλία σε εχθρούς, αλλά και η παντελής έλλειψη boss battles.
Στον τομέα του ήχου το Lunistice τα καταφέρνει επίσης περίφημα! Η μουσική είναι ζωηρή, γεμάτη ζωντάνια και ρυθμό που συνάδει άψογα με την όλη χαρωπή αίσθηση του τίτλου και το ίδιο ισχύει για τα ηχητικά εφέ που ταιριάζουν άψογα ακόμη και με τις μελωδίες χωρίς να φαντάζουν παράταιρα, παρόλο που θα τα χαρακτηρίζαμε καρτουνίστικα.
Lunistice – Αξίζει ή μήπως καλύτερα να περιμένουμε το ξημέρωμα;
Αξίζει με τα χίλια αν είστε λάτρεις των 3D platformers και αξίζει ακόμη κι αν δεν είστε, γιατί θα γίνετε.
Είναι από τα πιο καλοσχεδιασμένα παιχνίδια του είδους από κάθε άποψη, προσφέρει 3D platforming αρίστης ποιότητας και σας θέτει αντιμέτωπους με ολοένα και μεγαλύτερες προκλήσεις που απαιτουν να ανεβάσετε τις επιδόσεις σας για να ανταπεξέλθετε και το λατρεύουμε!
Φυσικά, η μεγαλύτερη πρόκληση έρχεται από την προσπάθεια να εντοπίσετε τα μυστικά πριν αρχίσετε να προσπαθείτε να κατακτήσετε τα πολυπόθητα (αλλά ολωσδιόλου εφικτά) S-Rank. Και, όταν το καταφέρετε, τότε μπορείτε να απολαύσετε το παιχνίδι με άλλους δύο guest χαρακτήρες οι οποίοι προσφέρουν μια διαφορετική πρόκληση, για να μην αναφέρουμε το επιπλέον replayability!
Με λίγα λόγια λοιπόν έχουμε να κάνουμε με ένα καταπληκτικό παιχνίδι που μάλιστα έχει και πολύ χαμηλή τιμή. Ε, τι άλλο να πούμε πια; Ακόμα το σκέφτεστε;
- Κονσόλα: Nintendo Switch
- Είδος: 3D Platform
- Εκδότης: Deck 13
- Εταιρεία Ανάπτυξης: Toxic Games
- Διάθεση: Ψηφιακή από το Nintendo eShop
- Παίκτες: 1
- Online στοιχεία: Cloud Saves
- Δείτε εδώ την πολιτική βαθμολογίας μας
- Ο κωδικός της παρουσίασης ήταν μια ευγενική προσφορά της Deck 13