Το Excrawlers είναι ένα Ζελντοειδές παιχνίδι που συνδυάζει dungeon crawling με μερικά ενδιαφέροντα RPG και roguelite στοιχεία. Πόσο καλά έδεσε η συνταγή; Πάμε να δούμε:
Σενάριο
Η πλοκή του Excrawlers έχει αρκετό ενδιαφέρον, αφού έχει να κάνει με την τελευταία επιζήσασα ενός κόσμου που οδηγήθηκε στην ολοκληρωτική καταστροφή.
Χωρίς να ξέρει το γιατί, η ίδια βρίσκεται μέσα σε ένα μαγικό κάστρο όπου πολύ σύντομα θα συναντηθεί με το απέθαντο Φύλακα (Warden). Εκείνος θα της δώσει τις πληροφορίες που χρειάζεται για να μπορέσει να ξεφύγει:
Το κάστρο συνδέεται με τέσσερα βασίλεια που κρύβουν μια Κυρίαρχη Ψυχή. Αν καταφέρει να τις μαζέψει όλες, τότε η πρωταγωνίστρια Huntress θα μπορέσει να κερδίσει την ελευθερία της.
Στην πορεία, θα μάθει για τον αρχιτέκτονα που έφερε την καταστροφή σε πολυάριθμους κόσμους πριν το δικό της και μάλιστα θα συναντήσει μερικούς ακόμη επιζώντες – οι οποίοι ακολούθησαν τον ίδιο δρόμο πριν από αυτήν αλλά στην πορεία έχασαν τα λογικά τους.
Θα μπορέσει η Huntress να αψηφήσει τη μοίρα των υπολοίπων; Τι επιλογές θα κάνει σχετικά με τους χαμένους επιζώντες και πού θα την οδηγήσουν; Ποιος είναι επιτέλους ο Maduk και τι ρόλο παίζει ο μανιακός γελωτοποιός που μιλάει με ρίμες;
Πώς παίζουμε Excrawlers;
Το βασικό gameplay θα είναι γνώριμο σε όσους έχουν παίξει κάποιο κλασικό 2D Zelda (ή οποιοδήποτε παρεμφερές παιχνίδια). Εσείς κινείστε στο χώρο με το control stick ή το d-pad, με το X κάνετε επίθεση με το σπαθί σας (πόσο λάθος πλήκτρο για attack;) με το A κάνετε ένα dodge ενώ με το δεξί stick μπορείτε να εκτοξεύσετε ένα βέλος με το τόξο σας.
Κάτι πολύ σημαντικό είναι ότι, παρόλο που μπορείτε να κινειθείτε ελεύθερα, το σπαθί σας «χτυπάει» μόνο στις τέσσερις βασικές κατευθύνσεις.
Το παιχνίδι χωρίζεται σε 5 «dungeons», καθένα με πολύ ξεχωριστή θεματολογία (που μεταφράζεται σε διαφορετικά παρασκήνια, εχθρούς αλλά και παγίδες που σας περιμένουν). Όλα τους χωρίζονται σε δύο στάδια με τον αρχηγό που κατέχει τη Μεγάλη Ψυχή να σας περιμένει στο τέλος τους.
Κάθε στάδιο έχει το δικό του (τυχαία παραγόμενο) χάρτη που μπορείτε να δείτε κάτω δεξιά στην οθόνη. Εσείς πρέπει να εξερευνήσετε, να πολεμήσετε εχθρούς και να ολοκληρώσετε τυχόν side-quest…
Σημεία ενδιαφέροντος υποδεικνύονται με πράσινο στο χάρτη, ενώ σε κάθε στάδιο υπάρχουν δύο λάβαρα που, όταν τα αγγίξετε, θα σας κλείσουν σε μια αρένα πριν σας φέρουν αντιμέτωπους με κύματα από εχθρούς σε μια αρένα.
Αν επιβιώσετε, τότε θα μπορέσετε να επιλέξετε ένα από τρία τυχαία perks που θα αλλάξουν άρδην το gameplay. Από μαγικά κύματα και τριπλές βολές με βέλη, μέχρι τη δυνατότητα να στέλνετε πίσω τις βολές των αντιπάλων με το σπαθί σας ή να βγάζετε φωτιές γύρω σας, είναι ένα σύστημα που προσφέρει φρεσκάδα σε κάθε σας απόπειρα!
Αν νικήσετε και στις δύο «αρένες» τότε ανοίγει ο δρόμος για παρακάτω αλλά, στο ενδιάμεσο, σας περιμένει άλλη μια αρένα που θα δοκιμάσει τις ικανότητές σας πριν το δεύτερο στάδιο του dungeon.
Power Up!
Πέρα όμως από το στοιχείο της τυχαιότητας, το Excrawlers διαθέτει μερικά RPG συστήματα που θα σας βοηθήσουν στις περιπέτειές σας. Τα συστήματα αυτά προσφέρουν μόνιμε αναβαθμίσεις που κρατάτε ακόμη κι αν πεθάνετε σε ένα dungeon, ούτως ώστε να έχετε καλύτερες πιθανότητες επιβίωσης την επόμενη φορά…
Για αρχή, όσο σκοτώνετε εχθρούς κερδίζετε EXP που σας δίνουν levels. Κάθε level σας δίνει ένα skill point που μπορείτε να μοιράσετε σε μία από τις πολλές κατηγορίες όπως επιπλέον melee ή ranged damage, περισσότερη άμυνα, περισσότερη ζωή, μεγαλύτερη πιθανότητα για critical hit κ.ο.κ.
Ύστερα, σκοτώνοντας εχθρούς λύνοντας τους γρίφους των dungeon και καταστρέφοντας αντικείμενα, θα βρείτε gems που δίνουν κάποια bonus. Μπορείτε να συνδυάσετε τρία ίδια gems για να φτιάξετε ένα gem ανώτερου επιπέδου (π.χ. τρία Life Gem LV.1 για ένα Life Gem LV.2, με μέγιστο level το 3) και να εξοπλιστείτε με έως και 5 gems, ανάλογα με τις ανάγκες και το δικό σας στυλ.
Τέλος, όσο αναπτύσσετε τις δυνάμεις σας θα κερδίζετε και τα σπάνια Title Points που σας επιτρέπουν να επιλέξετε μεταξύ τριών επιπλέον stat bonuses για ακόμη μεγαλύτερη συνέργεια μεταξύ των ικανοτήτων σας!
Όλο το σύστημα είναι έξυπνα δομημένο και προσφέρει αρκετά μεγάλη ευελιξία. Βέβαια πολύ σύντομα θα αντιληφθείτε πως παίρνετε levels αρκετά εύκολα οπότε, αν παίξετε σωστά τα χαρτιά σας, θα μπορείτε να καθαρίζετε με ευκολία κάθε καημένο τέρας που θα βρεθεί στο δρόμο σας.
Γραφικά – Ήχος
Τα γραφικά αποτελούνται από αρκετά όμορφο pixel art (τηρουμένων των αναλογιών πάντα), πολύ καλές επιλογές χρωμάτων που σημαίνει ευχάριστα γραφικά και sprites με ομαλό και λεπτομερές animation. Τα πορτρέτα των χαρακτήρων που θα συναντήσετε είναι επίσης καλοσχεδιασμένα κι έχουν ένα ιδιαίτερο ύφος που μας αρέσει πολύ! Το framerate είναι επίσης ομαλό και σταθερό σε κάθε περίπτωση, πράγμα απαραίτητο σε ένα action game.
Οι επιθέσεις των εχθρών αλλά και οι δικές σας είναι ευδιάκριτες και μπορείτε εύκολα να προσαρμοστείτε στις απαιτήσεις αν έχετε τα μάτια σας ανοιχτά. Το σημαντικό είναι ότι οι εχθροί μπορούν να φάνε hitstun από τις επιθέσεις σας, κάτι που προσδίδει την απαραίτητη αίσθηση δύναμης στα χτυπήματά σας και που θα σας φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο όταν βρεθείτε περικυκλωμένοι!
Η μουσική που παίζει σε κάθε dungeon αποτελείται από μελωδίες που θα χαρακτηρίζαμε ως ατμοσφαιρικές και απολαυστικές, παρόλο που είναι σύντομες και ίσως αταίριαστες με την περίσταση μερικές φορές.
Να σημειώσουμε όμως πως, στις αρένες ανάμεσα στα στάδια των dungeon, εκεί που οι εχθροί έρχονται κατά δεκάδες, η μουσική είναι εντελώς απούσα! Δεν ξέρουμε αν πρόκειται περί κάποιου σφάλματος ή για παράλειψη, είναι όμως κάτι που αφήνει πολύ άσχημη αίσθηση, αφού σε όλη την υπόλοιπη περιπέτεια η μουσική συχνά κλέβει την παράσταση.
The Excrawlers – Άξιο προσοχής ή ανάξιο λόγου;
Η αλήθεια είναι πως δεν είναι και το καλύτερο παιχνίδι του είδους του.
Από προβληματάκια με εχθρούς που κρύβονται πίσω από δέντρα και κολώνες, μέχρι τα πολυάριθμα ορθογραφικά λαθάκια και το ελλιπές τέλος, το Excrawlers δίνει την εντύπωση μιας ερασιτεχνικής παραγωγής. Από την άλλη όμως, κοιτώντας και την τιμολόγησή του στο eShop, ίσως θα ήταν υπερβολή να περιμένουμε και τον ουρανό με τ’ άστρα.
Σε τελική ανάλυση, προσφέρει μερικές ώρες ευχάριστης και εθιστικής δράσης χάρη στο απολαυστικό σύστημα μάχης και τα RPG στοιχεία του. Τα side-quest και οι διάφορες επιλογές που οδηγούν σε διαφορετικά αποτελέσματα στον επίλογο…
…προσφέρουν επιπλέον replayability οπότε, αν ψάχνετε για ένα καλό action-RPG να διασκεδάσετε, θα μπορούσατε να κάνετε πολύ χειρότερες επιλογές.
- Κονσόλα: Nintendo Switch
- Είδος: 2D Action / Adventure
- Εκδότης: Valkyrie Initiative
- Εταιρεία Ανάπτυξης: Game Dynasty
- Διάθεση: Ψηφιακή από το Nintendo eShop
- Παίχτες: 1
- Online στοιχεία: Cloud Saves
- Δείτε εδώ την πολιτική βαθμολογίας μας
- Ο κωδικός της παρουσίασης είναι μια ευγενική προσφορά της Valkyrie Initiative