Αμέσως μετά από τις διακοπές του Πάσχα, η ελληνική Nintendo κοινότητα επέστρεψε δυναμικά στη δράση με την παρουσία της στο Japan Festival 2024!
Πιο συγκεκριμένα, το Σαββατοκύριακο 11-12 Μαΐου πραγματοποιήθηκε το Japan Festival 2024, στο οποίο είχαμε την ευκαιρία να είμαστε παρόντες ως Nintendonext.gr και SmashCore. Η παρουσία μας συμπεριλάμβανε την διοργάνωση τουρνουά για τα παιχνίδια Mario Kart 8 DX, Splatoon 3 και Super Smash Bros. Ultimate. Επίσης, δόθηκε η ευκαιρία στους επισκέπτες της έκθεσης να δοκιμάσουν διάφορα παιχνίδια για το Nintendo Switch μαζί με την παρέα τους, πράγμα που χάρισε πολλά χαμόγελα και μοναδικές στιγμές.
Η έκθεση παιχνιδιών Nintendo στο Japan Festival
Το περίπτερο μας ήταν ενεργό το Σάββατο στις ώρες 10:00 έως 21:00 και την Κυριακή από 10:00 έως 17:00. Σε αυτό το διάστημα, οι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να παίξουν με τους φίλους τους γνώριμα ή ακόμα και να δοκιμάσουν νέα παιχνίδια μαζί με την καθοδήγηση των μελών της SmashCore.
Αυτό που μας χαροποίησε ιδιαίτερα είναι ότι πολλά παιδιά μικρής και μεγάλης ηλικίας έδειξαν τεράστιο ενδιαφέρον για την κονσόλα και τα παιχνίδια της. Αυτό το θεωρούμε ιδιαίτερα σημαντικό επειδή στην χώρα μας διανύουμε μία περίοδο 5-10 ετών που η παρουσία της Nintendo φθίνει. Θέλουμε να πιστεύουμε ότι αυτές τις δύο μέρες βάλαμε ένα μικρό, αλλά σημαντικό λιθαράκι στο να μεταλαμπαδευτεί η ελληνική Nintendo κουλτούρα στις επόμενες γενιές.
Αποτελέσματα των Nintendo τουρνουά
Το περίπτερο μας, εκτός από την έκθεση Nintendo παιχνιδιών, αποτέλεσε πόλο έλξης για τους καλύτερους παίκτες στην Ελλάδα. Τα βραβεία ύψους 100 € σίγουρα αποτέλεσαν καλό κίνητρο για να δώσουν όλοι τον καλύτερό τους εαυτό σε μερικούς από τους πιο συναρπαστικούς αγώνες που έχουν παιχτεί στην χώρα μας! Ας δούμε συγκεκριμένα την κατάταξη των καλύτερων παικτών σε κάθε τουρνουά!
Mario Kart 8 Deluxe @ Japan Festival – Top 8
01 – Κωνσταντίνος “Den” Ζορμπαλάς – ΕΠΑΘΛΟ 100 €
02 – Κωνσταντίνος “GR☆DRACULA” Σφυράκης
03 – Ηλίας “iliasDUDE” Γομάτος
04 – Ισοπαλία: Βάλια “Valia!” Ζαχαροπούλου και Στέφανος “STEF2001” Κεδαρίτης
06 – Θεώδορος “Mosess” Μαστρομανώλης
07 – Αλέξανδρος “alexcary77” Καρυδιάς
08 – Μιχαήλ “Jesteros” Σκαλτσουνάκης
Splatoon 3 @ Japan Festival – Top 4
01 – Ηλίας “iliasDUDE” Γομάτος & Βάλια “Valia!” Ζαχαροπούλου – ΕΠΑΘΛΟ 100 €
02 – Κωνσταντίνος “Den” Ζορμπαλάς & Κατερίνα “Key” Τσαφαρίδη
03 – Στέφανος “STEF2001” Κεδαρίτης & Παναγιώτης “Panos” Καραγιωργάκης
04 – Κωνσταντίνος “GR☆DRACULA” & Mirio “Mirio” Paget
Super Smash Bros. Ultimate @ Japan Festival – Top 8
01 – Ιωάννης “Johnny-Hit” Ζαφειράτος – ΕΠΑΘΛΟ 100 €
02 – Esteban “Estus” Galeot
03 – Νικόλαος “nikforgr” Μοσχονάς
04 – Γεωργία “GOBO” Μαλατέστα
05 – Μιχαήλ “Jesteros” Σκαλτσουνάκης
05 – Μιχαήλ “Mike_BL” Βασιλάκης
07 – Ηλίας “LuiS” Γιαννούκος
07 – Χριστίνα “christi” Κράλλη
Συμπερασματικά
Ευχαριστούμε για ακόμη μία φορά το Japan Festival 2024 για την ευκαιρία που μας έδωσε και τον εξοπλισμό που μας παρείχε!
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα άτομα που σταμάτησαν στο περίπτερο μας και έπαιξαν στις κονσόλες μας ή/και συμμετείχαν στα τουρνουά. Συγχαρητήρια στους νικητές αλλά και σε όλους τους διαγωνιζόμενους. Ελάτε στον Discord server μας για περισσότερο παιχνίδι!
Μείνετε συντονισμένοι για την επόμενη μας εκδήλωση, η οποία ίσως να έρθει πιο σύντομα από ό,τι περιμένετε…