Στο πέρασμα των αιώνων έχουμε δοκιμάσει τα πάντα από RPG: Κλασικά CRPG, JRPG, Action-RPG, σύγχρονα παράγωγα και κάθε παραφυάδα. Πού στέκει το Xuan Yuan Sword 7;
Μια περίπλοκη ιστορία
Όπως υποδηλώνει κι ο τίτλος του, το εν λόγω παιχνίδι είναι το έβδομο σε μια σειρά RPG από την Ταϊβάν, τα οποία μετράνε περίπου 30 χρόνια παρουσίας στο χώρο του gaming. Φυσικά στα μέρη μας ήταν άγνωστα αφού, μέχρι τη στιγμή που η Eastasiasoft ανέλαβε τη διανομή τους, δεν υπήρχε τρόπος να τα παίξουμε.
Το καλό είναι πως δε χρειάζεται γνώση των παλιότερων τίτλων ή της κινέζικης ιστορίας και μυθολογίας για να απολαύσουμε το Xuan Yuan Sword 7. Η πλοκή του καταπιάνεται με ποικίλη θεματολογία, είναι βατή και άκρως συναρπαστική δίχως όμως να καταλήγει φλύαρη.
Η περιπέτεια ξεκινά με μια σκηνή στο παρελθόν, όπου ο πρωταγωνιστής είναι σε παιδική ηλικία και παίζει ανέμελος στους δρόμους της πόλης του με τη φίλη του, όσο η οικογένειά του ετοιμάζεται να δεχθεί επισκέψεις από εξέχουσες προσωπικότητες.
Σύντομα όμως θα έρθουν τα πάνω κάτω και, μετά από μια τραγωδία…
…με τους γονείς του να του εμπιστεύονται τον Ηλύσιο Πάπυρο – ένα μαγικό τεχνούργημα που επιτρέπει την πρόσβαση στον κόσμο των θεών.
Ξεσπιτωμένος και αναγκασμένος να αναθρέψει την μικρή (και φιλάσθενη) αδελφούλα του, πήρε τα όρη και τ’ άγρια βουνά όπου ενηλικιώθηκε ως κυνηγός μέχρι τη στιγμή που η μοίρα του χτυπά την πόρτα:
Ο στρατός του Αυτοκράτορα τον προσλαμβάνει ως ιχνηλάτη για να τους οδηγήσει μέσα στα κρυφά μονοπάτια του βουνού, όπου μοχθηρά τέρατα έχουν αρχίσει να κάνουν την εμφάνισή τους.
Κι έτσι ξεκινά μια απίστευτη περιπέτεια γεμάτη, μυστήριο, δέος, ηρωισμό, τραγωδίες, ανάλαφρες στιγμές και γλυκόπικρες συγκινήσεις, που θα σας ταξιδέψει σε όλο το βασίλειο.
Για να αποφύγουμε spoilers, θα πούμε μόνο ότι η πλοκή είναι από τα πολύ δυνατά στοιχεία του παιχνιδιού!
Περιπέτειες στην Αρχαία Κίνα με το Xuan Yuan Sword 7
Στην ουσία του, το Xuan Yuan Sword 7 είναι ένα 3D Action-RPG. Ένα πολύ καλοφτιαγμένο 3D Action-RPG!
Η πρώτη λέξη που έρχεται στο μυαλό όταν σκεφτόμαστε το παιχνίδι είναι μία:
Παρόλο που η περιπέτεια ξεκινά με ένα πρόλογο που μας συστήνει τους βασικούς μηχανισμούς του gameplay, το πιο αξιόλογο μέρος της εμπειρίας είναι η αίσθηση που αφήνει. Μέχρι να δείτε τους τίτλους τέλους, έχετε ταξιδέψει σε χωριά μέσα στα βουνά, έχετε κάνει το διπλωμάτη μεταξύ πολέμαρχων, έχετε αντιμετωπίσει λοιμούς, κατάρες κι έχετε δει αξιοθέατα και φρούρια γεμάτα με κατασκευές που είναι θαύματα της μηχανικής (clockwork, όπως τα λέει το παιχνίδι).
Όσον αφορά το στήσιμο, το Xuan Yuan Sword είναι μια σχετικά γραμμική περιπέτεια που σας καθοδηγεί μέσα από μια συγκεκριμένη πορεία – κάτι που μας θύμισε Skyward Sword. Ο χάρτης δηλαδή συνήθως είναι έτσι σχεδιασμένος που δεν αφήνει πολλά περιθώρια εξερεύνησης όσο βρίσκεστε εκτός πόλεων, αν και πάντα υπάρχουν μυστικά όπως σεντούκια γεμάτα θησαυρούς να ανακαλύψετε…
Επιπλέον, η αλληλεπίδραση με το περιβάλλον είναι περιορισμένη σε ορισμένα context-sensitive σημεία τα οποία απεικονίζονται με ένα χρήσιμο εικονίδιο – είτε πρόκειται για σημεία αναρρίχησης, είτε για διακόπτες και διάφορες κατασκευές στα dungeon. Το ίδιο ισχύει για τις διάφορες συνομιλίες με NPCs για sidequests, αγοραπωλησίες…
Παρόλα αυτά, το παιχνίδι καταφέρνει να εξισορροπήσει τη γραμμικότητα με την ελευθερία χάρη στο Elysium System (ουσιαστικά το upgrade menu) που σας επιτρέπει να κατασκευάσετε νέα όπλα, πανοπλίες ή να συνδυάσετε αντικείμενα για κάτι ακόμα πιο ισχυρό! Το Fusion system μάλιστα μπορεί να σας εξοπλίσει με ψυχές που μπορείτε να εξοπλίσετε στους χαρακτήρες σας για επιπλέον bonuses.
Πολεμήστε για τη ζωή σας
Από ένα καλό Action RPG δε μπορεί να λείπει η μάχη…
Για αρχή έχετε τις κλασικές δυνατότητες για επίθεση με το R, άμυνα με το L και dodge με το B για επιθέσεις που είναι unblockable. Αν είστε έτοιμοι να το ρισκάρετε, μπορείτε να κάνετε ένα parry (το αγαπημένο μας mechanic σε κάθε παιχνίδι) εκτελώντας άμυνα την κατάλληλη στιγμή.
Με το ZR μπορείτε να εκτελέσετε μια πολεμική τεχνική που βασίζεται σε κάποιο ζώο (λύκος, βόδι, τίγρης κλπ.) και ξεκλειδώνονται όσο ανεβαίνετε level. Όσο τις χρησιμοποιείτε τότε αποκτούν ακόμη περισσότερες ιδιότητες και προσφέρουν διαφορετικές δυνατότητες στη μάχη…
Στο τελευταίο επίπεδο, κάθε τέχνη ξεκλειδώνει μια καταστροφική ειδική κίνηση που ενεργοποιείται με το Y αλλά εν συνεχεία ένα cooldown μέχρι να ξαναγίνει διαθέσιμη. Το ευτύχημα είναι πως μπορείτε να έχετε δύο πολεμικές τέχνες στη διάθεσή σας…
…που σημαίνει ακόμα μεγαλύτερη ευελιξία στη μάχη. Επιπροσθέτως, τα δύο επιπλέον μέλη της ομάδας σας ενεργούν αυτόνομα στη μάχη, ωστόσο μπορείτε να ελέγξετε πότε θα εκτελέσουν τις δικές τους πολεμικές τέχνες.
Πατώντας το δεξί stick μπορείτε να κλειδώσετε το στόχο σας, κάτι που λειτουργεί αρκετά καλά. Το πρόβλημα είναι η θέση της κάμερας εν ώρα lock-on, που περιορίζει την ορατότητά σας. Σε συνδυασμό με τους εχθρούς, που δεν περιμένουν τη σειρά τους και δε διστάζουν να σας χιμήξουν πισώπλατα (απ’ όπου δε μπορείτε να αμυνθείτε), καταλαβαίνετε ότι πρέπει να έχετε το νου σας…
Να σημειώσουμε πως, πέρα από τη life bar, οι εχθροί έχουν και μία stun bar. Αν γεμίσει, μπορείτε να τους εκτελέσετε εν ψυχρώ…
Μαγικές συνιστώσες
Χάρη στο Elysium Scroll που έχει στην κατοχή του ο Taishi μπορείτε να εκτελέσετε δύο μοναδικές, και πάρα πολύ χρήσιμες, τεχνικές στη μάχη.
Πέρα από τη σημασία του στο σενάριο, ο «πάπυρος» σας επιτρέπει να ανοίξετε το Elysium Rift την ώρα της μάχης. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι για μερικά δευτερόλεπτα γίνεστε άτρωτοι ενώ οι εχθροί σας κινούνται πολύ πιο νωχελικά.
Η δεύτερη, και σημαντικότερη, χρησιμότητα του Elysium Scroll είναι η δυνατότητα να «παγιδεύει» ψυχές τεράτων, ανθρώπων αλλά και όλων των εχθρών σας.
Αυτή λειτουργεί, λίγο-πολύ, όπως το κλασικό mechanic της σειράς Pokemon: Εσείς ρίχνετε ένα «δίχτυ» ενέργειας που αφήνει ένα δακτύλιο στο έδαφος. Εχθροί που θα μπουν μέσα δε μπορούν να βγουν μέχρι να απορροφηθούν (ή να λήξει η επίδραση του δακτυλίου) και εννοείται πως οι εχθροί με χαμηλά HP είναι πολύ πιο εύκολο να πιαστούν.
Παγιδεύοντας εχθρούς αποκτάτε, πέρα από τις ψυχές τους, επιπλέον υλικά αλλά και EXP. Αυτό σημαίνει ότι, αν θέλετε να αναβαθμίσετε τον εξοπλισμό σας ή να κάνετε συνθέσεις, καλό είναι να έχετε κατά νου τι χρειάζεστε και ποιους εχθρούς θέλετε να παγιδέψετε με το Elysium Scroll. Η οθόνη του χάρτη αναφέρει πάντα τα υλικά (αλλά και τους εχθρούς) κάθε περιοχής. Χάρη στο fast travel system μπορείτε να επιστρέψετε σχετικά εύκολα σε κάθε τοποθεσία…
Να αναφέρουμε, τέλος, πως τα HP σας δεν ανανεώνονται μετά από κάθε μάχη οπότε θα χρειαστείτε θεραπευτικά φίλτρα ή να κατασκηνώσετε σε κάποια από τις κατάλληλες τοποθεσίες που θα βρείτε.
Οπτικοακουστικός τομέας
Το περιβάλλον, οι χαρακτήρες, το ντύσιμο, η διακόσμηση, οι τοποθεσίες – Κάθε στοιχείο της καλλιτεχνικής διεύθυνσης είναι ένα κι ένα! Τα χρώματα, ο φωτισμός, η μεγαλοπρέπεια αλλά και η ατμόσφαιρα της κάθε σκηνής είναι υποδειγματικά και αναδεικνύουν το ταλέντο της καλλιτεχνικής διεύθυνσης και της ομάδας ανάπτυξης όσον αφορά το σχεδιασμό.
Αυτή η ποιότητα εκτείνεται και στον τομέα του ήχου, με μελωδίες που ταυτόχρονα ηχούν παραδοσιακές (στα δικά μας αυτιά τουλάχιστον) και πάντα ταιριαστές. Άλλοτε συγκινητικές, εμψυχωτικές ή γαλήνιες κι άλλοτε έντονες, υποβλητικές ή αιθέριες ανάλογα με την περίσταση.
Το προβλήματα ξεκινάνε από το γεγονός πως όλα είναι χτισμένα στην Unreal Engine 4, που σημαίνει σημαντικές υποχωρήσεις στον τεχνικό τομέα των γραφικών για το Switch.
Η ανάλυση της εικόνας είναι γενικά χαμηλή ενώ τα περισσότερα εξελιγμένα εφέ φωτισμού, αντανακλάσεων και όλα τα συναφή από τις άλλες εκδόσεις απουσιάζουν πλήρως.
Θα δείτε δευτερεύοντα και διακοσμητικά υλικά όπως πανέρια ή χόρτα να εμφανίζονται σε απόσταση πέντε μέτρων και υλικά να μετασχηματίζονται από mip-maps σε μοντέλα υψηλότερης γεωμετρίας σε αρκετά κοντινή απόσταση. Τα physics και τα animations τρέχουν στο μισό framerate σε σημείο που το ίδιο το φουλάρι του πρωταγωνιστή να ανεμίζει σπαστά ενώ τρέχετε!
Μιας και το αναφέραμε, το framerate έχει σημαντικές διακυμάνσεις όταν η οθόνη γεμίζει εχθρούς και εφέ. Συνήθως δεν είναι πρόβλημα αλλά, ενάντια στους αδυσώπητους αρχηγούς, που συνήθως έρχονται με συνοδεία ή καλούν ενισχύσεις, είναι κάτι που σίγουρα θα προκαλέσει εκνευρισμό.
Γιατί το παιχνίδι φορτώνει αισθητά όταν φορτώνετε ένα save file (όπως μετά από ένα Game Over φερ’ ειπείν) αλλά ευτυχώς, πέρα από αυτό, οι χρόνοι φόρτωσης είναι εξαιρετικά χαμηλοί.
Τέλος, έτυχε δύο φορές το παιχνίδι να κρασάρει χωρίς να ξέρουμε το λόγο.
Xuan Yuan Sword 7 – Ταξίδι στα Ηλύσια Πεδία ή θα το κάψει η Μαύρη Φλόγα;
Τα θεματάκια του τα έχει, δίχως αμφιβολία. Παρά το φροντισμένο presentation, υπάρχουν σημεία που προδίδουν ότι δεν πρόκειται για AAA παραγωγή, όπως τα stock animation για τρέξιμο και περπάτημα, που δίνουν και παίρνουν στα cutscenes. Πολύ συχνό φαινόμενο είναι και τα ορθογραφικά λάθη, που μας θύμισαν λίγο από WitchSpring 3.
Οι γρίφοι είναι σε γενικές γραμμές επιπέδου Legend of Zelda, ωστόσο η υλοποίησή τους είναι ελλιπής με το πρόβλημα να ξεκινά από τα context sensitive prompts. Τα animation που ενεργοποιούν δε ρέουν οργανικά και το παιχνίδι ξεκινά με το χειρότερο παράδειγμα block pushing puzzle…
Ευτυχώς τα πράγματα βελτιώνονται δραματικά στην πορεία, αλλά είναι ένα σημείο που δίνει κακή πρώτη εντύπωση.
Ο τίτλος όμως έχει τόσο πολλές ποιότητες, που καταφέρνει να λάμψει παρόλα του τα ζητήματα. Από αυτή την άποψη μας θύμισε πολύ τα RPG του στούντιο Spiders, που ακόμα περιμένουμε να δούμε στο Switch.
Για αρχή, τα dungeons δεν είναι ξεκάρφωτες τοποθεσίες, αλλά συνδέονται οργανικά με τον υπόλοιπο κόσμο όπως και στο Twilight Princess. Κάτι αναπάντεχο, που δεν περιμέναμε να δούμε, είναι οι επιλογές για Anti-Aliasing και Cinematic Depth of Field για τα γραφικά.
Και μπορεί να είπαμε ότι είναι γραμμικό, υπάρχουν όμως αντίστοιχα παιχνίδια που είναι εξίσου γραμμικά αλλά συνάμα ποιοτικά. Τα παραδείγματα που μας ήρθαν στο νου όσο παίζαμε ήταν το Hybrid Heaven στο N64 και το Jade Empire, από τις καλές εποχές της BioWare – ένα παιχνίδι με παρόμοια θεματολογία αλλά εντελώς διαφορετική προσέγγιση και αντιμετώπιση.
Ίσως το πιο αναπάντεχο από όλα ήταν το πόσο διαφέρει η νοοτροπία στη γραφή του κειμένου των RPG Ιαπωνίας και Δύσης με αυτή της Ταϊβάν. Ξεχάστε τα κλισέ που έχετε συνηθίσει, γιατί εδώ οι χαρακτήρες ακολουθούν διαφορετικά πρότυπα. Έχουν τα δικά τους πιστεύω…
…αλλά μεταξύ της φιλοσοφίας τους. Οι διάλογοι και οι συζητήσεις των κεντρικών παικτών της παράστασης αποκαλύπτουν ποικίλες πτυχές στην προσωπικότητά τους – από ψαγμένες απόψεις, μέχρι ποιητικές εκφράσεις.
Σε τελική ανάλυση λοιπόν είναι ένα παιχνίδι που προτείνουμε ανεπιφύλακτα. Από τεχνικής απόψεως βέβαια, η Switch version χωλαίνει αισθητά σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Ο πυρήνας του παιχνιδιού παραμένει όμως λαμπρός, οπότε παίξτε το όπως μπορείτε αν ψάχνετε ένα καλό Action-RPG.
- Κονσόλα: Nintendo Switch
- Είδος: Action RPG
- Εκδότης: Eastasiasoft
- Εταιρεία Ανάπτυξης: Softstar, DOMO Studio
- Διάθεση: Φυσική από το ηλεκτρονικό κατάστημα Play-Asia, Ψηφιακή από το Nintendo eShop
- Παίχτες: 1
- Online στοιχεία: Cloud Saves
- Δείτε εδώ την πολιτική βαθμολογίας μας
- Ο κωδικός της παρουσίασης είναι μια ευγενική προσφορά της Eastasiasoft